Yüzme Antrenmanına Bakış Açısı

Yolculuk 

Antrenman bir yolculuktur, antrenörler bu yolculukta size rehberlik ediyorlar. Bu sizin yolculuğunuz. Bizler bilgimiz ve tecrübemiz dahilinde sizlere rehberlik ediyoruz. 

Devamı

Bodrum Aquamasters 2018

Aquamasters’ın bu sezonki üçüncü yarışı Bodrum’da yapıldı. Açık Su Yüzme açısından dolu dolu 3 gün ve kaliteli yarışmalar yaşandı. Fakat Perşembe günü başlayan kasırga haberleri yarışların iptal olma ihtimalini doğurunca, sporcularda acaba iptaller olur mu diye bir kafa karışıklığı yaşattı. Neyseki hiç bir yarışma iptal olmadan, hava muhalefetine takılmadan yarışmaları bitirdik. 

Devamı

Çocukları Suyla Tanıştırmak

Yaz tatilimizde, birçok çocuğun suyu canavar olarak gördüğüne şahit oldum. Zorlamayla, yaka paça suya sokulan çocuklar, soğuk suda titreyen çocuklar, ağlayarak "baba istemiyorum" diyen çocuklar...

Devamı

Zeytin’in Hayat Serüveni

Zeytin bir kahvaltılık değil, bir meyvedir. Hem de çok özel bir meyvedir. Zeytinin birçok çeşidi vardır. Bu çeşitlere göre de tatları da değişmektedir. Zeytin dalında önce yeşil halde bulunurken sonradan siyah hale gelir. Yani ilk toplanan zeytinler yeşil renkte olur. Gün geçtikçe, yaklaşık 1 ay sonra zeytinlerin renkleri siyaha döner.

Devamı

Spor Felsefem

Antrenman; içi oldukça dolu bir kavram. Antrenmanla hayatta bir çok şey mümkün oluyor. Kişisel, sosyal ve sportif özelliklierin gelişimi için antrenman kavramını iyice anlamakta fayda var. 

Devamı

Heybeliada Yarışmaları 2018

Heybeliada Su Sporları Kulübü'nde Masterlar Türkiye Yaz Şampiyonası ve hemen akabinde Aquamasters Açık Su yarışmaları düzenlendi.

Devamı

Beslenme yazısı 4

Besinler soframıza gelene kadar bir çok aşamadan geçiyor. Nüfusun artışı ile talep arttı ve üreticilerin de maksimum karlılık anlayışı ile besin ürünleri olması gerektiği şartlardan uzaklaşmaya başladı.

Devamı

Kelebek Teknik

Kelebek stile özgü ayak vuruşuna "dolfin" deniyor. Dolfin yüzme sporunun en önemli hareketi olabilir. Çünkü dört yüzme stilinde de mutlaka yer alır. Her başlangıç ve dönüşten sonra yapılan su altı ayak vuruşları dolfin olarak yapılır. Yüzme sporunda bu kadar çok yer almasından dolayı da beşinci stil olrak adlandırılır. 

Devamı

Kurbağalama Teknik

Kurbağalama, yüzme stilleri arasında en kendine özgü olanıdır. Mesela, ayak pozisyonunuz diğer 3 stilde bir ileri uzatılmış (plantar fleksiyon) pozisyondayken, kurbağalama da ayağınızı o şekilde vurmanız işlerin yolunda gitmediğinin işaretidir. Serbest ve Sırtüstü stilde bir akıcılık olurken, Kurbağalama'da duraklayıp suda akmanız gerekir. Diğer stillerde nefes ile ilgili bir kısıtlama yoktur ama Kurbağalama'da her kolda nefes almanız zorunludur. 

Devamı

İlk Yarış İlk Heyecan

Yetişkinlik yaşlarına kadar herhangi bir yüzme yarışına katılmadınız. Ama yüzme antrenmanları yapmaya başladınız. Antrenörünüzün veya bir arkadaşınızın yönlendirmesi ile de bir yüzme yarışına katılacaksınız.

Devamı

Açık Suda Yüzerken Navigasyon

Açık suda yüzmeye yeni başlayan yüzücülerin ve triatletlerin en zayıf noktası nereye gittiklerini bilmemeleri olduğunu düşünüyorum. GPS saati ile yüzen yüzücülerin rotalarına baktığımızda birçok yüzücünün asıl yüzmesi gereken mesafeden daha uzun mesafeleri yüzdüğünü görüyoruz. Yani aynı ortalama hız ile yüzen iki yüzücüden navigasyonu daha iyi olan sudan daha erken çıkıyor.

Devamı

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 2018

Yedi yıldır düzenli olarak katıldığım yarışmanın bu yıl otuzuncusu düzenlendi. En keyif aldığım performanslarımdan bir tanesiydi. Yarışma esnasında oldukça kontrollüydüm ve tatmin edici duygularla da bitti. Bone numaram ise 1717 idi.

Devamı

Beslenme Yazısı 3

Oruç tutmanın insülin seviyenizi ayarlamak ve bedensel dayanıklılığınızı sağlamak açısından faydalı olduğu düşünülüyor. İşin vicdani boyutu benim uzmanlık alanım olmadığı için bir şey söylemem doğru olmaz. Bu kısmı burada anlattıklarıma ek olarak kendiniz tamamlayabilirsiniz. Hassas bir konu olduğu için, vicdan üzerinden değil insan sağlığı üzerinden bu yazıyı yazdığımı bilmenizi isterim.

Devamı

Beslenme Yazısı 2

Beslenme tarzı geliştirirken birçok amacınız olabileceğinden daha önce bahsetmiştim. Bu yazıda en çok kafa yorulan “kilo verme” amacı üzerinde duracağız. Fakat öncelikle “kilo verme” düşüncesi yerine “yağ oranı düşürme” bakış açısına sahip olmalıyız.

Devamı

Beslenme Yazısı 1

Yaşam tarzımız sanayileşme ile çok hızlı değişti. Bedenimizin hareketliliği azalırken, hızlı sindirilen gıdalar beslenmemize girdi. Bu yaşam tarzı ve beslenme düzeninin bedenimize uygun olmadığı düşünülüyor. Bir çok bilimsel araştırma ile özellikle son 10 yılda bu düşüncenin doğruluğu kanıtlanıyor.

Devamı

Omuzlarını ve Omurganı Hareketlendir

Omuz ve omurganızı harekete geçirmek için bu hareketleri yapabilirsiniz.

Devamı

Antrenörlüğünü Yaptığım Yüzücüler

Birlikte çalıştığımız sporculardan "Mücadele Kulvarı"nda yüzenleri yakından tanıyalım istedim.

Devamı

Ultimate Cunda 2018

Cunda Doğa Camping’te düzenenlenen Ultimate Cunda, Ctesi 9:00’da 15km’lik Dağ Bisikleti, 13:00’da 2km’lik Y

Devamı

Marmaris Aquamasters 2018

Marmaris Aquamsters yarışını özet gecip, degerlendirmek istedim. Öncelikle "Keşif Kulvarı"ndan Kağan Deniz ve "Farkındalık Kulvarı"ndan Sahire Tuncer ilk yüzme yarışlarında kulaç attılar. Yüzmeye bu sene başlayıp, orada yarışarak, böylesi bir cesaret örneği oldukları için kendilerini kutluyorum. 

Devamı

Sırtüstü Teknik

1912 Stockholm Olimpiyat Oyunları'nda ABD'li yüzücü Harry Hebner'in ilk kez bu yüzüşü yaptığı söyleniyor. Serbest yüzme ile bir çok benzerlik taşımasından dolayı, serbest yüzmenin sırtüstü hali olarak düşünülebilir.

Devamı

Yüzme Antrenmanı'nda Kullanılan Terimler

Yüzme Stilleri ve Kısaltmaları
Yüzmede 4 farklı stil vardır. Bazı kaynaklarda "stil" yerine "teknik" kelimesi geçer. Fakat Tekniksel çalışmalarla karıştırılması için ben "stil" olarak kullanıyorum. 
- Serbest (serb)
- Sırtüstü (sırt)
- Kelebek (kelb)
- Kurbağalama (kurb)

Devamı

Zone Kavramı

Zone kavramı dayanıklık antrenmanlarının temelini oluşturur. Bu kavramın farkında olmak dayanıklılığınızın gelişmesine ve yüzme programlarınızın değişik tempolara göre kurgulanmasına yardımcı olacaktır.

Devamı

Kaliteli Teknik Serbest Yüzme

Yüzme sporu iki duvar arasında bir o yana bir bu yana gidip gelmek değildir. Tabii ki öyle de yapabilirsin, ama kaliteli teknik ile yüzmek istiyorsan aşağıdaki 9 maddeyi istisnasız yapıyor olman gerekli.

Devamı

Sporda ve Yüzmede Kas Krampları

Kaslarımız kasılıp gevşeyerek hareket sağlar. Spor esnasında bazen aniden kasılır ve gevşeyemez. Bu duruma kas krampı diyoruz.

Spor esnasında oluşan kas krampı’nın 4 ana nedeni olabilir.

Devamı

Lisans İşlemleri

Lisans çıkarmak için iki seçeneğiniz var. 

Devamı

Aiki System ile Kendini Savunmak

Geçtiğimiz ay, hocam Haluk Emçioğlu‘dan bir email aldım. Beni yeni başladığı ve adına "Aiki System" dediği bir eğitime davet etti. Eğitimin amacı insanların kendini savunması ile alakalı farkındalık yaratmak ve pratikte neler yapılması gerektiğini öğretmekti. Derslere katıldım ve bir bakış açısı oluşturmama yardımcı oldu. Orada öğrendiğim değerli bilgileri, anladığım kadarıyla da burada paylaşmak istedim.

Devamı

İp Atla

Hız, çeviklik, çabukluk, koordinasyon, denge, dayanıklılık...

Devamı

Gloria Ironman 70.3

Gloria Sports Arena’da 2015’ten bu yana yapılan Ironman 70.3 triatlon yarışına ilk yıl bireysel yarışmacı olarak katılmıştım. Bu sene ise Takım olarak katıldık.

Devamı

Yüzme Seminer Notları 2014

2014 yılında Antalya Kemer'de efsane yüzücü Michael Phelps'in antrenörü Bob Bowman ve ekibindeki diğer antrenörlerin düzenlediği seminerde aldığım notları ilgili kişilerde faydalı olması amacıyla paylaşıyorum. O seminer günlerinde ülkemizden çokça üst düzey sporcu çıkamamasının nedeninin spora karşı bakış açımızın farklı olduğundan kaynaklandığı kanısındayım. 

Devamı

Açık Su Yüzme

"Açık Su" yüzme sporunun içindeki branşlardan birisidir. Havuzdaki yüzme yarışlarından farklı olarak, yüzücülerin kendisi dışında gelişen faktöre karşı da mücadele vermesi gerekmektedir. Bunlar; parkurun özellikleri, suyun ısısı ve yapısı, yüzülen parkurun coğrafi durumu, akıntı, rüzgar ve deniz canlıları olabilir. 

Devamı

Menekşe Yaylası Trekking

Menekşe Yaylası Trekking Parkuru, benim saatime göre gidiş-dönüş yaklaşık 15K sürdü. Fakat Menekşe Yaylası'na ulaşmaya az mesafe kala, yolumuzu kaybetmiş olma fikri ve sağanak yağmur riskinin artmasıyla geri döndük. Yani toplam parkurun 17-18 km'lik bir yol olma ihtimali yüksek diye tahmin ediyorum.

Devamı

Master Yüzücü ve Triatletler İçin 8 Tavsiye

1- Hedeflediğin Yarışa Uygun Antrenman Yap

Karşılaştığım çoğu master yüzücü veya adayında doğru hedef kuramama problemi olduğunu farkediyorum. Öncelikle doğru bir şekilde hedefini koymalısın. Sonra da bu hedefe uygun antrenman yapmalısın. Bu konuda 3 tane kategori va. Hangisine uygun olduğunu bilmeli ve ne istediğini belirlemelisin.

Devamı

Neden Yüzücü Şinorkeli Kullanıyoruz?

Şinorkel eskiden bu kadar popüler değildi. Şimdilerdeyse havuza giden hemen hemen herkesin yanında götürdüğü tamamlayıcı bir aksesuar görevi görmeye başladı. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Şinorkel ile yüzmüş olmak için yüzüyorsan sana hiç bir faydası olmadığını bilmelisin.

Devamı

Foam Roller Egzersizleri

Yazdığım antrenman programlarının olmazsa olmaz ekipmanı "Foam Roller"... 
Birçok amaçla kullanılabilir. Ben bugün genel olarak herkesin antrenman verimini arttırmak için kullanımından bahsedeceğim.

Devamı

Serbest Yüzme Tekniğini Geliştir!

Yüzme farklı misyonları olan bir spor dalı. Ben bugün "yüzebiliyorum, ama stilim iyi değil" diyenler için bir yazı hazırladım. 6 adımda serbest yüzme drillerinin basamaklamasını yapacağım. Amacım yüzme antrenmanı yapan ama daha iyi teknikle yüzmek isteyenlere faydalı olması. 

Devamı

6 Adımda İstanbul Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

"Boğaz'ı yüzerek geçmek" hemen hemen herkesin diline yapışmış bir cümle. Bir çok kişi boğazı gerçekten yüzerek geçmek istiyor. Peki, Boğaz Yarışı'na katılmak nasıl bir şey, ne şekilde katılınıyor? Nasıl yüzülüyor? Bu soruların yanıtını bulmanız için kılavuz niteliğinde bir yazı hazırladım. Yazdıklarımın resmi niteliği olmamakla beraber organizasyon komitesi her sene kurallarında bir takım değişiklikler yapmaktadır. Benim amacım bir yüzme antrenörü olarak size gitmek istediğiniz yolu anlatmak. Tüm resmi ve güncel bilgileri TMOK'un web sitesinde bulabilirsiniz.

Devamı

Yüzme Hakkında Az Bilinenler


Yüzme olimpik bir spor dalı olmasının yanında insan hayatını kurtaran önemli bir beceridir. Bir çok eklem, kas ve kemik rahatsızlığında rehabilite edici bir yanı olmakla birlikte kalp dolaşım?, solunum yolu veya psikolojik rahatsızlıklarda da önleyici olarak rol alır.

Devamı

2016 Boğaz Yarışı’nı Yüzdük.

Bu Pazar Samsung Kıtalararası Yüzme Yarışı yüzüldü ve bir önceki Boğaz Yarışı yazımda bahsettiğim her şey birer birer gerçekleşti :)

Devamı

İznik Triatlonu 2016

Geçen yıl Antalya Gloria’da düzenlenen Half Ironman Yarışına hazırlanarak Triatlon yapmaya başlamıştım. Bu sene de İznik Triatlonu ile kendi triatlon sezonumun ilk yarışına katıldım. Bu yarış sprint mesafelerdeydi. Yani 750 metre yüzme, 20 km bisiklet ve 5 km koşu.

Devamı

Sırt Yüzme Atölye Çalışması

Her ayın son Pazar günü YüzmeMania’da yaptığım atölye çalışmalarında Şubat ayı konumuz Sırt Yüzme Tekniği…

Devamı

Özgür Dolaşan Tavuklar ve Çocuklar

Tavuk çiftliklerindeki vahşi olduğu söylenen üretim şekilleri son dönemde oldukça popüler bir konu. Endüstri tavuklarının pis, kaka diye nitelendirilmesinin temelde üç nedeni var.

Devamı

Badi Ekrem Sendromu

Hababam sınıfı filmlerini kendimize yakın hissetmemizin belki de en büyük nedeni oradaki karakterlerin gerçeğe yakın birer tanıdığımız gibi olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Filmdeki karakterlerin hepsi birbirinden değerli karakterler. Fakat benim üzerinde durmak istediğim Badi Ekrem karakteri. Değinmeden geçemeyeceğim en sevdiğim aktörlerden biridir Şener Şen.

Devamı

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 2016

Ülkemizin en büyük spor etkinliklerinden bir tanesi olan İstanbul Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı bu sene 24 Temmuz 2016 Pazar günü yüzülecek.

Devamı

Avrupa Master Yüzme Şampiyonası Londra 2016

Bu yıl Avrupa Master Yüzme Şampiyonası 25-29 Mayıs 2016’da Londra’da gerçekleşti. Yarışmaya YüzmeMania’dan, antrenman programlarını verdiğim sporcum Seda Oğuzer ile birlikte iştirak ettik. Değerli antrenör ağabeyimiz Erdoğan Güngüz, desteği ile bizi bir dakika bile yalnız bırakmadı.

Devamı

Aquamasters Marmaris 2016

Geçtiğimiz hafta Aquamasters Yüzme Yarışması için Marmaris’e gittim. Aquamasters ekibi Türkiye’deki en büyük ve kaliteli Master Yüzme yarışmalarını organize ediyor. Bunca yıldır yapılan Master Yüzme yarışmalarından çok farklı bir iş çıkarıyorlar.

Devamı

2017 Yarış Takvimi

Güncelleme: Yarış Takvimi'ni daha kolay ulaşılabilsin diye ana linke taşıdım. Oradan en güncel halini takip edebilirsiniz. tahaengin.com/yaris-takvimi

Devamı

2015 Dünya Master Yüzme Şampiyonası, Rusya Kazan

Kazan'da 16. Dünya Master Yüzme Yarışması'nı harika dereceler ve anılarla geride bıraktık. 

Devamı