Yunus Emre Aydın - Meis Kaş 2022

"Olur mu, yapabilir miyim derken kendini yüzerken bulursun." @tahaengin 

2019 yılında katıldığım ilk yarış olan İzmir Narlıdere havuz yarışında sohbet ettiğim Yüzme İdman Yurdu’ndan  Barış abinin (Tabakoğlu) cesaretlendirmesi ile katılmaya karar vermiştim. 2020 yılında kayıt yaptırdım ama pandemi nedeniyle iptal edildi. 2021'de son 1 hafta kala iptal edildi. 2022'de yapılır mı yapılmaz mı diye tereddüt içerisindeyken yarışma günü geldi çattı.

Devamı

Ceren Baskan - Meis Kaş 2022

YARIŞ:  

Devamı

Sibel Aydemir - Meis Kaş 2022

Bu yarışa Alanya da 5K yüzdükten sonra katılmaya karar vermiştim. Daha uzun mesafe yüzmek , kendimi denemek istiyordum.

Devamı

Huri Akıncı - Meis Kaş 2022

Yarış motivasyonu:

Kaş, babamın memleketi, doğup büyüdüğü yer. Hayal meyal gençken Meis adasına kayıkla ulaşmaya çalıştıklarına dair hikayeler hatırlıyorum :) Bu sebeptendir ki parkur benim için hep çok özel oldu.

Devamı

Mertcan Sarı -Meis Kaş 2022

Daha önce maksimum 6 Km yüzmüş ve 2 saat suda durmuştum. Farklı bir deneyim olacağı belliydi. Ancak "iki buçuk saatten önce sudan çıkarım" diyordum. Yarış öncesi antrenman dışında pek hazırlandığım söylenemez.

Devamı

Orkun Özen - Meis Kaş 2022

2022 Haziran ayında 2 senelik aranın ardından Meis Kaş yarışması yüzüldü. Yüzücülerimiz için oldukça güzel bir deneyim oldu. Hepsi bir blog yazısında bu deneyimlerini paylaştı. İlk yazı Orkun Özen'den geliyor... İyi okumalar. 

Devamı

YARIŞ REHBERİ

Yarışma Rehberi

Devamı

LİSANS İŞLEMLERİ

PDF'e tıklayın ve açılan dosyadan kendinize uygun yönlendirmeleri takip edin.

Devamı

FINA KURALLARI

Birçok yarışmada karşımıza çıkan FINA Master Yüzme kurallarına PDF dosyasından veya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Devamı

ENGELLİ BİREYLER VE SPOR - KEREM ARDA

Taha Engin İle Yiyelim İçelim Yüzelim Podcast serisi beşinci bölümünde Engelli Bireyler ve Spor başlıklı söyleşinin yazıya aktarılmış halini paylaşıyorum. 

Yazıya Aktaran: "Selin Kırnaz"

Devamı

NUMARALI YÜZME GÖZLÜĞÜ TAVSİYELERİ

Sporcumuz Erol Dinneden ile geçen Cumartesi günü kahve içtik. Erol abi ile laf lafı açıyor ve teknoloji konusundaki bilgisini detaylıca paylaştı.

Devamı

WETSUIT YORUMLARI

Yüzücüler wetsuitleri vücut ısısını korumasına yardımcı olduğu için kullanıyorlar. Böylelikle tehlike yaratacak düşük ısılarda da yüzülebilir. Özellikle son zamanlarda açık su yüzmenin popülerleşmesi ve bazı triatlon yarışmalarında kullanılması ile Wetsuit ihtiyaç oluşturmaya başladı. 

Devamı

ANTRENMAN PERFORMANSINDA KAFEİN ETKİSİ

Temmuz 2021 Kahve Dergisi'ndeki yazımı okuyabilirsiniz.

Devamı

ÇOCUKLAR İÇİN YÜZME

Yüzme Öğrenimi ile Yüzme Antrenmanı Farkı

Devamı

YÜZME EKİPMANLARI

Havuza gelirken yanınızda bulunacak spor malzemeleri;

Devamı

KULÜP LİSANSI ÇIKARMAK

KULÜP LİSANSI ÇIKARMAK

Devamı

FERDİ LİSANS ÇIKARMAK

FERDİ LİSANS ÇIKARMAK

Devamı

KULÜP LİSANSI VİZELEME

Vize (Lisans Yenileme) İşlemleri İçin Gereken Belgeler:

Devamı

FERDİ LİSANS VİZELEMEK

Vize (Lisans Yenileme) İşlemleri İçin Gereken Belgeler:

Devamı

TRANFER İŞLEMLERİ

Transfer İşlemleri İçin Gereken Belgeler:

Devamı

BODRUM KAMPIMIZ, 11-12-13 EYLÜL 2020, YÜZME İDMAN YURDU

2020 yılı pandemi nedeniyle yarışmaların ve antrenmanların alışılmışın dışında geçmesine neden oldu. 2 senedir yaptığımız kamplarımızı da bu sene nasıl yapıcaz, nasıl edicez derken Eylül ayında 2 adet kamp yaptık. İkisi de birbirinden farklı deneyimlere sahne oldu. İlk kampımıza katılan sporcumuz Sibel Uzun'un kamp hissiyatını paylaştığı yazıyı sizlerle paylaşıyorum. İyi okumalar...

Devamı

32. KITALARARASI BOĞAZİÇİ YÜZME YARIŞI 2020

Konuk yazar: Soner Sezgün


Bu sene ikinci defa katıldığım bu çok özel yarışı sağlıklı bir şekilde, geçen seneki süreye yakın bir şekilde bitirdim. Benim icin özel bir yarış olmasının iki sebebi var: Birincisi; bir yüzücü olarak yaşadığım şehrin simgesi olan Boğaz'da yüzmeyi gelenek haline getirmek istemem. 50'li 60'lı yaşlarda da katılıp yarışı keyifli bir şekilde bitirmeyi çok istiyorum. Tabii bunun için istikrarlı bir şekilde yüzmeye devam etmem gerekiyor. İkincisi ise; sene boyunca düzenli yapılan antrenmanların meyvesini almak ve genel bir durum analizi yapmak. Eleme usulü yapılan bir yarış olması sebebiyle bu yarışı kendi durumumu görmek açısından bir şans olarak görüyorum. Önceki senelerde ilk iki denememde elemeleri geçemesem de 2019 ve 2020 elemelerinde başarılı olup adımı yüzücü listesine yazdırdım. Öte yandan yarış performansına (bitiriş süresi) göre bir sonraki senenin elemesine girmeden de yarışa direkt katılım sağlanabiliyor. O yüzden bunu başarmak için önümüzdeki sene yeni hedef olarak önce elemeyi geçmek sonra da yaş grubuna göre belirlenmiş bitiş süresinin altına inmeyi hedefliyorum.

Devamı

VİDEO: DÜZENLİ SPORA BAŞLAMANIN SIRLARI (HAKAN AKBEN İLE SORUYORUM 56. BÖLÜM)

Hakan Akben'in Soru(Yorum)’da konuğu oldum. Spora dair birçok konu hakkında konuştuk. Youtube'dan izleyebilirsiniz.

Devamı

AÇIK SU YÜZME VİDEOSU - A'DAN Z'YE BİLGİLER

Açık Su Yüzme son dönemde çok popüler oldu. Özellikle de yetişkinlik döneminde spor yapan bireyler tarafından tercih ediliyor. Ben de dilim döndüğünce antrenör ve sporcu gözünden Açık Su Yüzme'yi anlatmaya çalıştım.

Devamı

ZOGGS, TYR, ZONE3 GÖZLÜK İNCELEMESİ

Konuk Yazar: Barış Sönmez Bugün sizlere uzun süren zamandır kullanmış olduğum ve çok memnun kaldığım yüzme gözlüklerini tanıtmak istiyorum. 

Devamı

YÜZME GÖZLÜĞÜ YORUMLARI

Instagram sayfamda yüzücülerden kullandıkları gözlükler hakkında yorumlar rica ettim ve çok güzel tavsiyeler geldi. Bu tavsiyeleri de bu yazı da derledim. Katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim. 

Devamı

YÜZME GÖZLÜĞÜ SEÇİMİ

Her gözlüğün kullanım yeri ve amacı farklı oluyor.

Devamı

GELİŞTİRMELİ SETLERİN KAZANDIRDIKLARI

Geliştirmeli setler dayanıklılık çalışmalarımızın en önemli bölümlerini oluşturuyor. Şimdi, genelden özele antrenman programına bir zoom yaparak geliştirmeli setlerin öneminden bahsedeceğim.

Devamı

SAMSUNG KITALARARASI YÜZME YARIŞI 2020

Samsung Kıtalararası Yüzme Yarışı, İstanbul Boğazı’nda 12 Temmuz 2020’de yüzülecek. Bu yarışma için daha önceki yıllarda yazdığım kayıt aşamasından finiş çizgisine kadar olan kapsamlı yazıyı bu linkten okuyabilirsiniz.

Şimdi gelelim 2020 Boğaz Yarışı için bilgileri paylaşmaya...

Devamı

KAŞ MEİS YÜZME YARIŞI 2020

2020 Haziran ayında yapılacak Kaş Meis yarışına takımımızdan yoğun bir yönelim oldu. Birkaç yıldır düzenli antrenman yapan sporcularımız başta olmak üzere, bu yarışı yeni sezon planlarımıza ekledik. 

Devamı

MICHAEL PHELPS'IN SIRRI NE?

2008 Pekin Olimpiyatlarında Michael Phelps 8 tane altın olimpiyat madalyası almış, olimpiyat tarihinde en büyük sporcu olmuştu.

Devamı

KAÇINCI OLDUN?

Yarışmalardan sonra karşılaştığım ilk soru “kaçıncı oldun?”

Devamı

11. AQUAMASTERS BODRUM YARIŞMA NOTLARI

Yeni tecrübelerle eve döndük. Şimdi kanepede uzanmış bunları yazarken, antrenmanlardaki birlikteliği, yarış ve kamplarda da perçinleyen bir ekibe ait olduğum için çok şanslı olduğumu hissediyorum.

Devamı

3. RUMKALE SU SPORLARI FESTİVALİ YARIŞ NOTLARI

Gaziantep'te düzenlenen Rumkale Su Sporları Festivali'nde sporcumuz Dilek Nayır kulaç attı. Oldukça farklı bir deneyim olan bu yarışma için kaleme aldığı yazıyı sonraki senelerde yarışa katılacak sporcularımıza faydalı olması için bir yarış notu olarak paylaşıyorum. 

Devamı

NEDEN YÜZME VE SPOR VİDEOSU İZLEMEMELİSİNİZ?

Birinci neden,

Devamı

DÜNYA MASTER YÜZME ŞAMPİYONASI 2019, GWANGJU - GÜNEY KORE

Güney Kore’nin Gwangju kentinde düzenlenen Masterlar Dünya Yüzme Şampiyonası’nda bizim takımdan Seda Oğuzer 50 ve 100 Metre Sırtüstü’nde kulaç attı.

Devamı

YÜZÜCÜLER İÇİN MAYO SEÇİMİ

Yüzme sporunda farklı amaçlara göre üretilmiş mayolar vardır. Mayo seçimi yaparken nerede ve ne için kullanacağınız önemlidir. Mayo çeşitlerini ve kullanım amaçlarını sıralıyorum. 

Devamı

ALCATRAZ YÜZME YARIŞI NOTLARI - 27 TEMMUZ 2019

Antrenörlüğünü yaptığım sporculardan Elmira Saide Görgülü, bu sene bu yarışmada kulaç attı. Yarışı merak edenler için, önümüzdeki senelerde katılmak isteyenler için bana anlattıklarını, başından geçenleri ve hissettiklerini bu yazıda paylaşıyorum.

Devamı

SAMSUNG BOĞAZİÇİ KITALARARASI YÜZME YARIŞI NOTLARI - 21 TEMMUZ 2019

Akreditasyon Cuma günü başladı. Fakat antrenman programlarım nedeniyle yarışma alanına gidemedim. Cumartesi sabahı ise sporcuların 2 saat kaldıkları bir akreditasyon kuyruğu vardı. Bu havadisi alınca o uzun kuyruğa da girmeden, ilk defa akredisyasyonu yarışma sabahına bırakmak zorunda kaldım.

Devamı

ÇALIŞMAK ve KENDİNE ZAMAN TANIMAK

Dünyadaki geçmişimize bakılırsa günümüzdeki korunaklı şehir hayatında yaşamaya başlayışımız o kadar yeni bir durum ki...

Devamı

KİMLER ASIL MASTER YÜZÜCÜ?

Çocukluktan beri yüzenler mi yoksa yetişkinlik döneminde yüzmeye başlayanlar mı?

Devamı

İYİ YÜZÜCÜ & KÖTÜ YÜZÜCÜ

Yaşam boyu spor yapma amacındaki bireylerden oluşan ve ilk hedefi sağlığını koruyup, kaliteli bir hayat sürmek olan Master Yüzme sporunda bir Master Yüzücüye iyi ya da kötü demek pek sağlıklı bir bakış açısı değildir bence.

Devamı

İZMİR NARLIDERE TÜRKİYE MASTER YÜZME ŞAMPİYONASI 2019

İzmir Master Yüzme Türkiye Şampiyonası’nı geride bıraktık.

Devamı

YAZ GELDİ, YÜZME BİLMENİN ÖNEMİ ARTTI

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yüzme bilmenin önemi arttı. Suda kötü bir tecrübe yaşamamak için ilk iş, emniyet kurallarına uymak. Suyun şakası olmaz, ne kadar iyi yüzücü olursanız olun emniyet tedbirlerini almak zorundasınız.

Devamı

AQUAMASTERS MARMARİS 2019

Onuncusu düzenlenen Aquamasters Yüzme Şampiyonası’ndaydık.

Devamı

DRILL: AYNA YÜZME

Bu drill ile yüzme tekniğinizi geliştirmeyi amaçlıyoruz. Konforlu yüzme alanınızdan sizi çıkararak teknik farkındalığınızı arttıracak. 

Devamı

İSTANBUL BOĞAZİÇİ KITALARARASI YÜZME YARIŞI ELEMESİNDE DİKKAT EDİLECEKLER

Yarışmaya ilk kez katılacaksanız seçmelere katılmak zorundasınız. 800 metre yüzülecek seçmelerde dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Devamı

AKIŞTA KAL!

Sporda en temel faktör süreklilik kavramıdır. Hem sporcunun gelişimi, hem de antrenörün sporcuyu antrene edeceği enstrümanların işe yaraması için sürekli bir şekilde çalışmak gerekli.

Devamı

DRILL: YUMRUK YÜZME

Yüzmede su çekişiniz ne kadar etkili olursa, tekniğiniz ve hızınız o kadar iyi olacaktır. Su çekişini daha etkili hale getirmek için de Yumruk Yüzme drillini yapabilirisiniz.

Devamı

ZEYTİNLİBOĞAZ PERMAKÜLTÜR ÇİFTİĞİ GEZİSİ

Zeytinliboğaz Permakültür Çiftliği Bilecik’te bulunuyor. İstanbul’a yaklaşık 220 Km’lik bir mesafede, iki buçuk üç saatte ulaşılıyor.

Devamı

YÜZME KİTAPLARI

Gerek Instagram'dan gerekse email yoluyla birçok soru alıyorum. Bu sorulardan en popüler olanı ise antrenman programı talebi oluyor. 

Devamı

YÜZME YARIŞ ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER

Yarışma çantasını eksiksiz hazırlamak çok önemli ama yolunda gitmeyen durumlara karşı da hazırlıklı olmak gerekli. Bu yüzden olmazsa olmaz ekipmanlardan mayo, gözlük ve bonenin yedeğini tutmakta fayda var.

Devamı

DAHA AZ KOL SAYISI İLE YÜZMEK

Daha az kol sayısı ile yüzebilmenin en temelde irdelenmesi gereken 2 noktası var. Bunları geliştirmek için her antrenmanda ve her sette mutlaka çalışmalısınız.

Devamı

LASTİK ANTRENMANI

Lastikler yüzücülerin oldukça sık kullandığı ekipmanlardan biridir. Farklı tutuş materyalleri olan modelleri ve markaları vardır. Başlangıç ve genel bir çalışma için elinle sıkıca tutabildiğin herhangi bir modelle başlanabilir. Benim bu modelde son derece basit ve ucuz bir model olmakla birlikte oldukça işe yarardır.

Devamı

YETİŞKİNLER YÜZME ÖĞRENEBİLİR Mİ?

Elbette öğrenir, ama tabii bir çocuğun bir şeyi öğrenmesi gibi olmuyor bu eylem. Biraz daha farklı...

Devamı

SUYU VÜCUDUNUN BİR PARÇASI YAP!

Bizler, karada yaşam kurmuş bir canlı türüyüz. Fakat suyla da tarihimiz boyunca iyi ilişkiler kurmuşuz. Göç ederken veya yemek ararken hep suyun içinden geçmişiz.

Devamı

YÜZÜCÜ OLMAK İSTİYORSAN ÖNCE SPORCU OLMAYA ÇALIŞ

Örneğin; kaliteli, hızlı, iyi teknikle ve göze güzel görünen, müthiş bir 1000 metre serbest yüzmek istiyorsun diyelim.

Devamı

HAVUZDA YAPILMASI GEREKEN 3 SAYGI KURALI

Yüzme havuzlarının hızla artışıyla yüzme sporuna da ilgi arttı. Bu çok sevindirici bir kilometre taşı hepimiz için.

Devamı

YÜZME NANKÖR MÜDÜR?

Çoğunlukla Yüzme’nin nankör olduğunu düşünenlere şahit oluyorum. Ama ben aynı fikirde değilim.

Devamı

EDİRNE MASTER YÜZME TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 2019

Yarışma 1-2-3 Şubat 2019'da Edirne Olimpik Yüzme Havuzu'ndaydı. Uluslararası olması sebebiyle Hindistan, Yunanistan ve Bulgaristan'dan birçok takımda bizlerle birlikteydi ve yarışmalara renk kattılar. 

Devamı

YÜZME YARIŞI ISINMA PROGRAMI

Havuz yarışmalarında her yüzme seansı öncesi, sporcular için bir ısınma zamanı verilir. Yüzülecek seanstan önce yarışma havuzunda bu ısınma yapılabilir. Bazı kapsamlı tesislerde ısınma için de bir havuz bulunur ama ülkemizdeki havuzlarda çoğunlukla bulunmamaktadır.

Devamı

YÜZDÜĞÜN MESAFEYİ NASIL DOĞRU SAYARSIN?

“Altın sayarken türkü söylenir mi, Şaşırıyorum!” 

Devamı

ÇOCUKLAR NE ZAMAN YÜZMEYE BAŞLAR?

Etrafımızda yeni anne-baba olan veya olacakların en çok sorduğu soruyu bir de buradan yanıtlayım istedim. “Çocukların suyla arasının iyi olması için en erken ne zaman ve nasıl yüzmeye başlamalı?”

Devamı

YÜZÜCÜ GELİŞİMİNE BİR ÖRNEK

Yetişkinlerle çalışıyorum ve onların zihnindeki algıları kırmak ayrı bir mesai, yetenek ve sabır istiyor. En zor nokta da geçmişten gelen ve zihinlerde oturtulmuş spor algısı.

Devamı

SERBEST YÜZME TEKNİĞİ

Yüzme yarışmalarında "serbest" diye bir kategori vardır. Bu kategoride yüzen yüzücüler özgür bir şekilde, yarışma kurallarına uygun olmak koşuluyla istedikleri gibi yüzebilmektedirler. Fakat tüm yüzücüler serbest yarışları kazanmak için en hızlı teknik olan "crawl" teknikle yüzdükleri için bu teknik serbest olarak anlaşılır.

Devamı

YÜZME TEKNİKLERİ

Yüzme sporunda resmi olarak 4 farklı teknik bulunmaktadır. Yarışmalarda bu tekniklerin hepsi yüzülür. Tekniklerin her birinin farklı egzersizleri vardır. Her tekniğe özel olarak önem vererek kazanılan gelişim, bütünsel yüzme gelişimine de faydası olacaktır.

Devamı

İNSAN VÜCUDUNUN SINIRLARI

Çağ başka bir çağ… Bu çağın en büyük tuzağı da konfor… Çünkü insan vücudunun konforu arttıkça, sahip olduğu hayatta kalma silahları elinden gidiyor. Bir de bunu teknoloji ile daha da ileri taşıyınca, ortaya teknoloji olmadan yaşayamayacak hale gelen insan vücutları ortaya çıkıyor.

Devamı

ADIM ADIM SPORCU OLMAK

Eskiden pop veya rock şarkıcısı olmak çok havalıydı. Şimdi ise sporcu olmak çok havalı oldu. Ama sosyal medyada sporcu gözükmek kolay olmasına rağmen sporcu olmak uzun zaman ve emek harcanan bir iş…

Devamı

MASTER YÜZME'NİN ÖNEMİ NEDİR?

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda  Master Yüzme’ye olan ilgi oldukça artmış durumda. Yarışmalardaki kıran kırana geçen mücadeleye ve sporcuların fizik durumlarındaki gelişime bakınca bunun yalancı bir büyüme olmadığı da aşikar.

Devamı

ŞEKERSİZ

Ahmet Aydın Hoca Taş Devri Diyeti’nde şekerin tarihinden tutun, sosyal anlamda şeker tüketim miktarlarına kadar şeker hakkında her şeyden bahsediyor. Benim rastladığım şeker zehirdir diyen ilk Türkçe kaynak.

Devamı

YÜZMEDE HER YOL STREAMLINE'A ÇIKAR

Eller üst üste olacak şekilde kollarımızı öne ve ileriye doğru uzatıyoruz. Kollarımız dümdüz pozisyonda kendimizi suya bırakıyoruz ve suya paralel olacak şekilde duruyoruz. Şimdi topuklarımızın arasının kapalı ve merkez bölgemizin aktif olduğunu hissedebiliriz. İşte şimdi temel yüzme pozisyonundasınız. Literatürdeki adıyla; "Streamline"

Devamı

TAKLA DÖNÜŞ

Bir yüzücünün antrenman kalitesini çıkışı ve dönüşleri belli eder. Takla dönüş, yetişkinlik döneminde yüzmeye başlayan master yüzücüler tarafından oldukça ihmal edilen bir konudur..

Devamı

MOTİVASYON

Yüzme takımımızda motivasyon denen şeyi nasıl kullanmamız gerektiği konusuna açıklık getirmek istiyorum. Direkt alanım olmasa da hem sıkça karşılaştığımız bir kelime, hem de coaching'in temelini de oluşturuyor. 

Devamı

ANTALYA IRONMAN 2018

Yılın son yarışı olarak Antalya Ironman’de, NoaGym sponsorluğunda Relay (takım) olarak yarıştık. Ben Yüzme, Tevfik Karakaş Bisiklet, İdris Tosun ise Koşu etabını tamamladık. Toplam’da 5:12:00 bitirerek, 30 takım arasından 10. olduk.

Devamı

İNSANIN FABRİKA AYARLARI

Hareket ve antrenman uzmanlık alanı olan bir antrenörüm. Üniversite'de öğrendiklerim bir yana, içinde bulunduğumuz çağı anlatan en önemli bilgilerle ilk defa Ahmet Aydın Hoca'nın Taş Devri Diyeti kitabında karşılaştım. Bu kitap, sadece bir beslenme kitabı değildi. Okudukça, baş ucumdan hiç ayırmadıkça, düğümler birbiri ardına çözüldü.

Devamı

SERBEST YÜZME TEKNİK KONTROLÜ

Yüzme sporunda 4 element vardır.

Devamı

YÜZÜCÜNÜN DİKKAT NOKTALARI

Yeni sezonda dikkat edeceğimiz noktaları bu yazıda sizlerle paylaşıyorum.

Devamı

YÜZME ANTRENMANINA BAKIŞ AÇISI

Yolculuk 

Antrenman bir yolculuktur, antrenörler bu yolculukta size rehberlik ediyorlar. Bu sizin yolculuğunuz. Bizler bilgimiz ve tecrübemiz dahilinde sizlere rehberlik ediyoruz. 

Devamı

BODRUM AQUAMASTERS 2018

Aquamasters’ın bu sezonki üçüncü yarışı Bodrum’da yapıldı. Açık Su Yüzme açısından dolu dolu 3 gün ve kaliteli yarışmalar yaşandı. Fakat Perşembe günü başlayan kasırga haberleri yarışların iptal olma ihtimalini doğurunca, sporcularda acaba iptaller olur mu diye bir kafa karışıklığı yaşattı. Neyseki hiç bir yarışma iptal olmadan, hava muhalefetine takılmadan yarışmaları bitirdik. 

Devamı

ÇOCUKLARI SUYLA TANIŞTIRMAK

Yaz tatilimizde, birçok çocuğun suyu canavar olarak gördüğüne şahit oldum. Zorlamayla, yaka paça suya sokulan çocuklar, soğuk suda titreyen çocuklar, ağlayarak "baba istemiyorum" diyen çocuklar...

Devamı

ZEYTİNİN HAYAT SERÜVENİ

Zeytin bir kahvaltılık değil, bir meyvedir. Hem de çok özel bir meyvedir. Zeytinin birçok çeşidi vardır. Bu çeşitlere göre de tatları da değişmektedir. Zeytin dalında önce yeşil halde bulunurken sonradan siyah hale gelir. Yani ilk toplanan zeytinler yeşil renkte olur. Gün geçtikçe, yaklaşık 1 ay sonra zeytinlerin renkleri siyaha döner.

Devamı

HEYBELİADA MASTER YÜZME YARIŞMALARI 2018

Heybeliada Su Sporları Kulübü'nde Masterlar Türkiye Yaz Şampiyonası ve hemen akabinde Aquamasters Açık Su yarışmaları düzenlendi.

Devamı

BESLENME YAZISI 4: “BESİN MADDESİ SEÇİMİ”

Besinler soframıza gelene kadar bir çok aşamadan geçiyor. Nüfusun artışı ile talep arttı ve üreticilerin de maksimum karlılık anlayışı ile besin ürünleri olması gerektiği şartlardan uzaklaşmaya başladı.

Devamı

KELEBEK YÜZME TEKNİĞİ

Kelebek stile özgü ayak vuruşuna "dolfin" deniyor. Dolfin yüzme sporunun en önemli hareketi olabilir. Çünkü dört yüzme stilinde de mutlaka yer alır. Her başlangıç ve dönüşten sonra yapılan su altı ayak vuruşları dolfin olarak yapılır. Yüzme sporunda bu kadar çok yer almasından dolayı da beşinci stil olrak adlandırılır. 

Devamı

KURBAĞALAMA YÜZME TEKNİĞİ

Kurbağalama, yüzme stilleri arasında en kendine özgü olanıdır. Mesela, ayak pozisyonunuz diğer 3 stilde bir ileri uzatılmış (plantar fleksiyon) pozisyondayken, kurbağalama da ayağınızı o şekilde vurmanız işlerin yolunda gitmediğinin işaretidir. Serbest ve Sırtüstü stilde bir akıcılık olurken, Kurbağalama'da duraklayıp suda akmanız gerekir. Diğer stillerde nefes ile ilgili bir kısıtlama yoktur ama Kurbağalama'da her kolda nefes almanız zorunludur. 

Devamı

BESLENME YAZISI 3: “AÇLIK VE ANTRENMAN”

Oruç tutmanın insülin seviyenizi ayarlamak ve bedensel dayanıklılığınızı sağlamak açısından faydalı olduğu düşünülüyor. İşin vicdani boyutu benim uzmanlık alanım olmadığı için bir şey söylemem doğru olmaz. Bu kısmı burada anlattıklarıma ek olarak kendiniz tamamlayabilirsiniz. Hassas bir konu olduğu için, vicdan üzerinden değil insan sağlığı üzerinden bu yazıyı yazdığımı bilmenizi isterim.

Devamı

İLK YARIŞ İLK HEYECAN

Yetişkinlik yaşlarına kadar herhangi bir yüzme yarışına katılmadınız. Ama yüzme antrenmanları yapmaya başladınız. Antrenörünüzün veya bir arkadaşınızın yönlendirmesi ile de bir yüzme yarışına katılacaksınız.

Devamı

SAMSUNG BOĞAZİÇİ KITALARARSI YÜZME YARIŞI 2018

Yedi yıldır düzenli olarak katıldığım yarışmanın bu yıl otuzuncusu düzenlendi. En keyif aldığım performanslarımdan bir tanesiydi. Yarışma esnasında oldukça kontrollüydüm ve tatmin edici duygularla da bitti. Bone numaram ise 1717 idi.

Devamı

BESLENME YAZISI 2: “KİLO VERMEK”

Beslenme tarzı geliştirirken birçok amacınız olabileceğinden daha önce bahsetmiştim. Bu yazıda en çok kafa yorulan “kilo verme” amacı üzerinde duracağız. Fakat öncelikle “kilo verme” düşüncesi yerine “yağ oranı düşürme” bakış açısına sahip olmalıyız.

Devamı

BESLENME YAZISI 1: “DEĞİŞEN YAŞAM TARZIMIZ VE İNSÜLİN DİRENCİ”

Yaşam tarzımız sanayileşme ile çok hızlı değişti. Bedenimizin hareketliliği azalırken, hızlı sindirilen gıdalar beslenmemize girdi. Bu yaşam tarzı ve beslenme düzeninin bedenimize uygun olmadığı düşünülüyor. Bir çok bilimsel araştırma ile özellikle son 10 yılda bu düşüncenin doğruluğu kanıtlanıyor.

Devamı

OMZUNU VE OMURGANI HAREKETLENDİR

Omuz ve omurganızı harekete geçirmek için bu hareketleri yapabilirsiniz.

Devamı

ÇALIŞTIRDIĞIM YÜZÜCÜLER KİMLER?

Birlikte çalıştığımız sporculardan "Mücadele Kulvarı"nda yüzenleri yakından tanıyalım istedim.

Devamı

ULTİMATE CUNDA 2018

Cunda Doğa Camping’te düzenenlenen Ultimate Cunda, Ctesi 9:00’da 15km’lik Dağ Bisikleti, 13:00’da 2km’lik Y

Devamı

MARMARİS AQUAMASTERS 2018

Marmaris Aquamsters yarışını özet gecip, degerlendirmek istedim. Öncelikle "Keşif Kulvarı"ndan Kağan Deniz ve "Farkındalık Kulvarı"ndan Sahire Tuncer ilk yüzme yarışlarında kulaç attılar. Yüzmeye bu sene başlayıp, orada yarışarak, böylesi bir cesaret örneği oldukları için kendilerini kutluyorum. 

Devamı

SIRTÜSTÜ YÜZME TEKNİĞİ

1912 Stockholm Olimpiyat Oyunları'nda ABD'li yüzücü Harry Hebner'in ilk kez bu yüzüşü yaptığı söyleniyor. Serbest yüzme ile bir çok benzerlik taşımasından dolayı, serbest yüzmenin sırtüstü hali olarak düşünülebilir.

Devamı

YÜZME ANTRENMANLARINDA KULLANILAN TERİMLER

Yüzme Stilleri ve Kısaltmaları
Yüzmede 4 farklı stil vardır. Bazı kaynaklarda "stil" yerine "teknik" kelimesi geçer. Fakat Tekniksel çalışmalarla karıştırılmaması için ben "stil" olarak kullanıyorum. 
- Serbest (serb)
- Sırtüstü (sırt)
- Kelebek (kelb)
- Kurbağalama (kurb)

Devamı

ZONE KAVRAMI

Zone kavramı dayanıklık antrenmanlarının temelini oluşturur. Bu kavramın farkında olmak dayanıklılığınızın gelişmesine ve yüzme programlarınızın değişik tempolara göre kurgulanmasına yardımcı olacaktır.

Devamı

NASIL KALİTELİ TEKNİKLE YÜZÜLÜR?

Yüzme sporu iki duvar arasında bir o yana bir bu yana gidip gelmek değildir. Tabii ki öyle de yapabilirsin, ama kaliteli teknik ile yüzmek istiyorsan aşağıdaki 9 maddeyi istisnasız yapıyor olman gerekli.

Devamı

SPORDA VE YÜZMEDE KAS KRAMPLARI

Kaslarımız kasılıp gevşeyerek hareket sağlar. Spor esnasında bazen aniden kasılır ve gevşeyemez. Bu duruma kas krampı diyoruz.

Spor esnasında oluşan kas krampı’nın 4 ana nedeni olabilir.

Devamı

LİSANS İŞLEMLERİ

Yazıyı 28 Şubat 2020'de değişen yönetmeliğe göre güncelledim. 

Lisans çıkarmak için iki seçeneğiniz var. 

Devamı

AÇIK SUDA YÜZERKEN DOĞRU YOLU BULMAK

Açık suda yüzmeye yeni başlayan yüzücülerin ve triatletlerin en zayıf noktası nereye gittiklerini bilmemeleri olduğunu düşünüyorum. GPS saati ile yüzen yüzücülerin rotalarına baktığımızda birçok yüzücünün asıl yüzmesi gereken mesafeden daha uzun mesafeleri yüzdüğünü görüyoruz. Yani aynı ortalama hız ile yüzen iki yüzücüden navigasyonu daha iyi olan sudan daha erken çıkıyor.

Devamı

YÜZME SEMİNER NOTLARI 2014

2014 yılında Antalya Kemer'de efsane yüzücü Michael Phelps'in antrenörü Bob Bowman ve ekibindeki diğer antrenörlerin düzenlediği seminerde aldığım notları ilgili kişilerde faydalı olması amacıyla paylaşıyorum. O seminer günlerinde ülkemizden çokça üst düzey sporcu çıkamamasının nedeninin spora karşı bakış açımızın farklı olduğundan kaynaklandığı kanısındayım. 

Devamı

GLORIA IRONMAN 70.3

Gloria Sports Arena’da 2015’ten bu yana yapılan Ironman 70.3 triatlon yarışına ilk yıl bireysel yarışmacı olarak katılmıştım. Bu sene ise Takım olarak katıldık.

Devamı

AİKİ SİSTEM İLE KENDİNİ SAVUNMAK

Geçtiğimiz ay, hocam Haluk Emçioğlu‘dan bir email aldım. Beni yeni başladığı ve adına "Aiki System" dediği bir eğitime davet etti. Eğitimin amacı insanların kendini savunması ile alakalı farkındalık yaratmak ve pratikte neler yapılması gerektiğini öğretmekti. Derslere katıldım ve bir bakış açısı oluşturmama yardımcı oldu. Orada öğrendiğim değerli bilgileri, anladığım kadarıyla da burada paylaşmak istedim.

Devamı

10 FARKLI İP ATLAMA EGZERSİZİ

Hız, çeviklik, çabukluk, koordinasyon, denge, dayanıklılık...

Devamı

AÇIK SU YÜZME

"Açık Su" yüzme sporunun içindeki branşlardan birisidir. Havuzdaki yüzme yarışlarından farklı olarak, yüzücülerin kendisi dışında gelişen faktöre karşı da mücadele vermesi gerekmektedir. Bunlar; parkurun özellikleri, suyun ısısı ve yapısı, yüzülen parkurun coğrafi durumu, akıntı, rüzgar ve deniz canlıları olabilir. 

Devamı

MENEKŞE YAYLASI TREKKING

Menekşe Yaylası Trekking Parkuru, benim saatime göre gidiş-dönüş yaklaşık 15K sürdü. Fakat Menekşe Yaylası'na ulaşmaya az mesafe kala, yolumuzu kaybetmiş olma fikri ve sağanak yağmur riskinin artmasıyla geri döndük. Yani toplam parkurun 17-18 km'lik bir yol olma ihtimali yüksek diye tahmin ediyorum.

Devamı

MASTER YÜZÜCÜ VE TRİATLETLER İÇİN 8 TAVSİYE

1- Hedeflediğin Yarışa Uygun Antrenman Yap

Karşılaştığım çoğu master yüzücü veya adayında doğru hedef kuramama problemi olduğunu farkediyorum. Öncelikle doğru bir şekilde hedefini koymalısın. Sonra da bu hedefe uygun antrenman yapmalısın. Bu konuda 3 tane kategori va. Hangisine uygun olduğunu bilmeli ve ne istediğini belirlemelisin.

Devamı

NEDEN YÜZÜCÜ ŞİNORKELİ KULLANIYORUZ?

Şinorkel eskiden bu kadar popüler değildi. Şimdilerdeyse havuza giden hemen hemen herkesin yanında götürdüğü tamamlayıcı bir aksesuar görevi görmeye başladı. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Şinorkel ile yüzmüş olmak için yüzüyorsan sana hiç bir faydası olmadığını bilmelisin.

Devamı

FOAM ROLLER EGZERSİZLERİ

Yazdığım antrenman programlarının olmazsa olmaz ekipmanı "Foam Roller"... 
Birçok amaçla kullanılabilir. Ben bugün genel olarak herkesin antrenman verimini arttırmak için kullanımından bahsedeceğim.

Devamı

SERBEST YÜZME TEKNİĞİNİ GELİŞTİR

Yüzme farklı misyonları olan bir spor dalı. Ben bugün "yüzebiliyorum, ama stilim iyi değil" diyenler için bir yazı hazırladım. 6 adımda serbest yüzme drillerinin basamaklamasını yapacağım. Amacım yüzme antrenmanı yapan ama daha iyi teknikle yüzmek isteyenlere faydalı olması. 

Devamı

2017 YARIŞ TAKVİMİ

Güncelleme: Yarış Takvimi'ni daha kolay ulaşılabilsin diye ana linke taşıdım. Oradan en güncel halini takip edebilirsiniz. tahaengin.com/yaris-takvimi

Devamı

YÜZME HAKKINDA AZ BİLİNENLER


Yüzme olimpik bir spor dalı olmasının yanında insan hayatını kurtaran önemli bir beceridir. Bir çok eklem, kas ve kemik rahatsızlığında rehabilite edici bir yanı olmakla birlikte kalp dolaşım?, solunum yolu veya psikolojik rahatsızlıklarda da önleyici olarak rol alır.

Devamı

6 ADIMDA İSTANBUL BOĞAZİÇİ KITALARARASI YÜZME YARIŞI

"Boğaz'ı yüzerek geçmek" hemen hemen herkesin diline yapışmış bir cümle. Bir çok kişi boğazı gerçekten yüzerek geçmek istiyor. Peki, Boğaz Yarışı'na katılmak nasıl bir şey, ne şekilde katılınıyor? Nasıl yüzülüyor? Bu soruların yanıtını bulmanız için kılavuz niteliğinde bir yazı hazırladım. Yazdıklarımın resmi niteliği olmamakla beraber organizasyon komitesi her sene kurallarında bir takım değişiklikler yapmaktadır. Benim amacım bir yüzme antrenörü olarak size gitmek istediğiniz yolu anlatmak. Tüm resmi ve güncel bilgileri TMOK'un web sitesinde bulabilirsiniz.

Devamı

HIIT VE YÜZME

Kısa adı HIIT, uzun adı High Intensity Interval Training, türkçesi ise Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman...

Devamı

BADİ EKREM SENDROMU

Hababam sınıfı filmlerini kendimize yakın hissetmemizin belki de en büyük nedeni oradaki karakterlerin gerçeğe yakın birer tanıdığımız gibi olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Filmdeki karakterlerin hepsi birbirinden değerli karakterler. Fakat benim üzerinde durmak istediğim Badi Ekrem karakteri. Değinmeden geçemeyeceğim en sevdiğim aktörlerden biridir Şener Şen.

Devamı

AVRUPA MASTER YÜZME ŞAMPİYONASI LONDRA 2016

Bu yıl Avrupa Master Yüzme Şampiyonası 25-29 Mayıs 2016’da Londra’da gerçekleşti. Yarışmaya YüzmeMania’dan, antrenman programlarını verdiğim sporcum Seda Oğuzer ile birlikte iştirak ettik. Değerli antrenör ağabeyimiz Erdoğan Güngüz, desteği ile bizi bir dakika bile yalnız bırakmadı.

Devamı

SPOR FELSEFEM

Antrenman; içi oldukça dolu bir kavram. Antrenmanla hayatta bir çok şey mümkün oluyor. Kişisel, sosyal ve sportif özelliklierin gelişimi için antrenman kavramını iyice anlamakta fayda var. 

Devamı

2016 İSTANBUL BOĞAZ YARIŞINI YÜZDÜK

Bu Pazar Samsung Kıtalararası Yüzme Yarışı yüzüldü ve bir önceki Boğaz Yarışı yazımda bahsettiğim her şey birer birer gerçekleşti :)

Devamı

BOĞAZİÇİ KITALARARASI YÜZME YARIŞI 2016

Ülkemizin en büyük spor etkinliklerinden bir tanesi olan İstanbul Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı bu sene 24 Temmuz 2016 Pazar günü yüzülecek.

Devamı

İZNİK TRİATLONU 2016

Geçen yıl Antalya Gloria’da düzenlenen Half Ironman Yarışına hazırlanarak Triatlon yapmaya başlamıştım. Bu sene de İznik Triatlonu ile kendi triatlon sezonumun ilk yarışına katıldım. Bu yarış sprint mesafelerdeydi. Yani 750 metre yüzme, 20 km bisiklet ve 5 km koşu.

Devamı

AQUAMASTERS MARMARİS 2016

Geçtiğimiz hafta Aquamasters Yüzme Yarışması için Marmaris’e gittim. Aquamasters ekibi Türkiye’deki en büyük ve kaliteli Master Yüzme yarışmalarını organize ediyor. Bunca yıldır yapılan Master Yüzme yarışmalarından çok farklı bir iş çıkarıyorlar.

Devamı

ÖZGÜR DOLAŞAN TAVUKLAR VE ÇOCUKLAR

Tavuk çiftliklerindeki vahşi olduğu söylenen üretim şekilleri son dönemde oldukça popüler bir konu. Endüstri tavuklarının pis, kaka diye nitelendirilmesinin temelde üç nedeni var.

Devamı

SIRTÜSTÜ YÜZME ATÖLYE ÇALIŞMASI

Her ayın son Pazar günü YüzmeMania’da yaptığım atölye çalışmalarında Şubat ayı konumuz Sırt Yüzme Tekniği…

Devamı

2015 DÜNYA MASTER YÜZME ŞAMPİYONASI, RUSYA KAZAN

Kazan'da 16. Dünya Master Yüzme Yarışması'nı harika dereceler ve anılarla geride bıraktık. 

Devamı